Az alföldi táj végtelensége, a csendes holtágak vizének békéje, az évezredes történelem jelenvalósága, az itt élők étkeinek hagyományos ízei, vagy a helyi kézműves sörök feledhetetlen kortyai – bármelyikük már önmagában is hatalmas vonzerőt képvisel, de ha ezeket mind egybesűrítjük, akkor beláthatjuk, hogy Békésszentandrást mindenkinek legalább egyszer az életben fel kell keresnie! És utána úgyis visszavágyik majd ide…

Békés megye nyugati kapuja, Szarvas városától, és így a történelmi Magyarország középpontjától 5 kilométerre fekszik. Áthalad rajta a Kecskemétet Gyulával összekötő 44. számú főút, de az újonnan átadott M44-es gyorsforgalmi út csökkentette az áthaladó forgalom nagyságát. Ez a Békés megye zöld foltjaként emlegetett település a Hármas-Körös és a Körös-holtágak által övezett területen fekszik, és gyönyörű természeti környezete mellett gazdag történelmi múltjára is méltán büszke lehet.

Az első régészeti leletek a neolitikumból származnak, melyek azt bizonyítják, hogy a folyó közelsége, mely tiszta ivóvizet és bőséges táplálékot is adott, nagy szerepet játszott abban, hogy az emberek ezen a területen megtelepedtek. A környéken rézkori sírokat és a rézkori kultúra idejére utaló településrétegeket is feltártak. A bronzkori leletek alapján megállapítható, hogy az itt élők elsősorban földműveléssel foglalkoztak, valamint az is megmutatkozik, hogy a bronzkor és a vaskor itt egymással mintegy párhuzamosan volt jelen, hiszen a település melletti régészeti ásatások során bronz karperecet és kétélű nagy vaskardot is találtak. Az ókorban ugyan idáig nem terjedt ki a Római Birodalom, de a leletek alapján kereskedelmi összeköttetésben álltak velük az itt élők. A területen – ugyancsak a megtalált régészeti leletek alapján – vandálok, gótok, hunok, gepidák, avarok váltották egymást. A honfoglalás után az itt található puszták az Ont törzséhez tartozó Borza nemzetség birtokai lettek.

Nyugalmas horgászat, frissítő csobbanás, ínycsiklandó ízek – ez nem ámítás!
Ez Békésszentandrás!

1297-ből származik az az oklevél, amely elsőként említi a területet, és amely azt tanúsítja, hogy III. András király Mihályfia Ákosnak adományozta a Fehéregyháza és Heen nevű pusztákat. A tatárjárás idején itt lévő települések elpusztultak ugyan, de a birtok új ura a Szent András tiszteletére emelt templomot felújíttatta, amelyről a település későbbi nevét is kapta: 1378-ban Zenthandreas, 1463-ban Zenthandryas, 1466-ban pedig Zenthandras néven említik. Mai nevét 1895-ben kapta. A település középkori virágkorát a Hunyadiak korában élte. Zsigmond a területet 1436-ban adományozta Hunyadi Jánosnak, tőle fia, a későbbi Mátyás király örökölte, aki a birtok javait édesanyja, Szilágyi Erzsébet eltartására rendelte. A gazdatisztek által kormányzott birtok 1463-ban mezővárosi címet kapott, és kiemelt helyzetét mutatja, hogy ebben az évszázadban csak itt és Gyulán tartottak vásárt. Szilágyi Erzsébet halála után Mátyás a birtokot fiának, Corvin Jánosnak adományozta, ő azonban apja halála után nem tartotta meg, hanem udvaroncának, Dámffy Andrásnak adta, akitől fivére, Dámffy Márton örökölte. Halála után a birtok négy részre bomlott, és elveszítette addigi jelentőségét. Bár a terület mezőgazdasági szempontból kedvező helyzetben volt, az itt élőket azonban kettős adózás sújtotta, hiszen a magyar urak mellett a törököknek is adózniuk kellett, így a 16. század végére az egész vidék elhagyatott, lakatlan pusztasággá változott. 30 évvel később egy időre viszont ismét benépesült a tájék, amikor Báthory Gábor erdélyi fejedelem 1608-ban Szentandrási György nevű vitézének adományozta a birtokot. Az első pecsét 1648-ból származik, amely faluként jelöli meg települést. A lakosság nagy része református volt, főként állattenyésztésből, kisebb részben növénytermesztésből élt. A három részre szakadt Magyarországon azonban Szentandrás sem kerülhette el a sorsát, hiszen immár három hatalom is sarcolta a lakosságot: a korábbi urak mellett a törökök és az erdélyi uraságok is adót követeltek. A pestis által is sújtott terület ismét elnéptelenedett. Az összekuszálódott birtokviszonyok 1719-re tisztázódtak, a birtok ura báró Száraz György lett. A jórészt Kabára költözött jobbágyok is visszatértek.

A báró maga adót ugyan nem szedett, de a területet igen magas haszonbér fejében kiadta a Kabáról idetelepült Tolnay Istvánnak, aki viszont néhol duplán is beszedte az adót, a lakosságot kínozta, sanyargatta. A feldühödött nép végül Vértessy Mihály bíró vezetésével fellázadt. Bár a történelemírók a lázadást Péró-féle parasztlázadásként tartják számon, az valójában a szentandrási parasztok és a Maros-menti szerb határőrök által kezdeményezett felkelés volt. A szentandrási kurucok már Gyula elfoglalására készültek, de támadásukat visszaverték, majd Orczy István serege ellen Erdőhegynél vereséget szenvedtek, melyet kegyetlen megtorlás követett.

Ezután békésebb idők következtek – különösen báró Rudnyánszky József ideje alatt. A település gyarapodott, és bár az itt élők egy része római katolikus, más része református volt, ez nem okozott gondot, köszönhetően annak az 1746 után kötött megállapodásnak, amely kimondta, hogy a községi elöljáróságban a bírói tisztséget két egymás után következő évben római katolikus vallású lakos viseli, utána egy esztendeig református. A tanács kétharmad része római katolikus vallású lakosokból áll, egyharmad része pedig reformátusokból. A község közjövedelmét is hasonlóan osztották fel, de ugyanilyen arányban vállalták a terheket is.

A 20. század viszontagságai nem kímélték Békésszentandrást sem.  De az, hogy a nagyközség virágzik és fejlődik, azt mutatja, hogy lakói dolgos, szorgos, a településükért tenni akaró emberek, akik méltán lehetnek büszkék erre csodálatos kis „zöld foltra” Békés megyében. Békésszentandrás nem lehetne ma a horgász-, vízi- és falusi turizmus egyik feltörekvő példája a települést körülölelő folyó és holtágai nélkül. És bár a vizek a történelem során nem mindig mutatták legkedvesebb arcukat, sőt az árvizek nagy bánatokat, tragédiákat is okoztak, mára már, a 19. századi folyószabályozásoknak köszönhetően, megszelídültek. Az 1830-as árvíz pusztításainak hatása alatt határozták el a Körös Békésszentandrás és Szarvas közötti kanyarulatának átvágását. Ezt 1834. szeptember 11. és december 13. között hajtották végre 5 öl szélességben és 4 és fél öl mélységben.

A folyó megszelídítése után igyekeztek munkára is fogni azt. Lampl Húgó békésszentandrási emléktábláján ez olvasható: „A Tiszavölgy szabályzása tette lehetővé e térségben a második honfoglalást. Hirdesse e tábla: Lampl Hugó emlékét, aki az Alföld öntözéses fejlesztését irányította 1931–1948 között.”

1936-ban megkezdődött egy másik jelentős beruházás is a Hármas-Körös békésszentandrási szakaszán: a duzzasztó és hajózsilip építése. A vízlépcső fő szakértője a később világhírnévre emelkedett Mosonyi Emil volt. A duzzasztó többes célt szolgált, egyrészt a hajózás biztosítását, de szintén fontos ok volt az öntözés is. Ezt csak elősegítette, hogy Horthy Miklós személyes álma volt a magyarországi rizstermelés beindítása is, amihez elengedhetetlenül szükséges a folyamatos vízborítottság. Az új duzzasztót és zsilipet személyesen Horthy Miklós avatta fel 1942-ben, melyet a nem sokkal azelőtt elhunyt kormányzóhelyettesről, Vitéz Horthy Istvánról neveztek el.

A duzzasztómű mellé telepített kisvízerőművet 2013-ban avatták fel, mely 2 MW teljesítménnyel mintegy 3000 háztartás energiaigényét képes biztosítani.

Békésszentandrás lakosai ma is elsősorban a mezőgazdaságból élnek, de egyre nagyobb teret kap a turizmus is, amely szintén a vizek közelségére épül. Ehhez viszont szükséges volt a holtágak rendbetétele, mely 1986-ban kezdődött meg. Megszűnt a tisztított városi szennyvizeknek és a használt termálvizeknek a bevezetése a holtágba, a víziszárnyas tenyésztés és az intenzív halasítás, felújították a vízpótló műveket és műtárgyakat, vízszintszabályozó műtárgyat, szivornyát, hidat építettek, iszapkotrást végeztek. Ma már közvetlenül a vízteret érintő legális szennyező forrás nincs, de fontos még a partmenti szennyvízszikkasztás megszüntetése és a mezőgazdasági diffúz szennyezés mérséklése. A holtág környezetéhez szigorúan védett természetvédelmi területek (Szarvasi Arborétum, Anna-liget) tartoznak, sok botanikai és zoológiai ritkasággal.

A 28 kilométer hosszú Körös-holtág partjain mintegy 1200 üdülő található. Ideális turistaparadicsom ez a horgászok számára, de a természetes vizeket kedvelő strandolók és az olyan vízi sportokat, mint a kajakozást, kenuzást kedvelők is megtalálják itt a számításukat.

És hogy miért érdemes még Békésszentandrásra látogatni? Íme: Bár Békésszentandrás maga nem nagy település, de látnivalókban mégis bővelkedik. Kihagyhatatlan a Kálvária téren álló Jubileumi Emlékház, amely 2005-ben épült a település fennállásának 675. évfordulójának alkalmából. A több mint negyven tűzzománc képen, amelyeket Munkácsy-díjas festőművésztől kezdve gyerekekig bezárólag sokan készítettek, megelevenedik Békésszentandrás történelme, jellegzetes épületei, hagyományai és népszokásai.

Ha valaki pedig közelről is érezni akarja a múlt bizsergését, az látogasson ki a Gödény-halomhoz! A településtől 7 kilométerre déli irányban, a régi szentesi út mellett található ez a bolygatatlan állapotú kunhalom, amely a Körös-Maros Nemzeti Park része. Mivel a környék tengerszint feletti magassága kb. 85 méter, ezért a Gödény-halom teteje 97,26 méterrel emelkedik a tenger szintje fölé, így már a régi időkben is a Hármas-Körös árterében fekvő, állandóan szárazon maradó terület volt, amin sűrűn tanyáztak gödények – a nevét is innen kapta. Feltehetően a rézkorból származó temetkezési hely lehetett, egykori magassága valószínűleg a 15 métert is meghaladta. Ezt a halmot is megbontották, az északi oldalából út- és gátépítésre hordtak el földet. 1735-ben a Péró-féle parasztfelkelés idején itt tartották a parasztok a gyűléseiket, ezért is nevezték „Péró halmának” vagy „Vértessy pihenőjének”, ugyanis Péró alföldi szövetségese, Vértessy Mihály ide hívta össze a környék felkelőit. A Gödény-halom – mint arról méretei is tanúskodnak – bizonyára nagy tekintélyű, nagy hatalmú ember temetkezési helyéül szolgált. A halom és a környéke régészetileg védett terület.

Békésszentandrás két kastéllyal is büszkélkedhet. Az utolsó uráról Léderer-kastélynak nevezett klasszicista épület ma modern, felújított szálláshelyként üzemel. A romos állapotában is gyönyörű Hunyadi-kastély, melynek falai között Magyarország három kormányzója, nevezetesen Hunyadi János, Kossuth Lajos és Horthy Miklós is járt, előzetes egyeztetés után látogatható. Érdemes ide is betérni, hiszen az ódon falak között a történelem szinte tapinthatóvá válik.

Aki pedig kicsit kimozdulna, annak ott vannak a közeli Szarvas kínálta élmények: az Arborétum, a Körösvölgyi Látogatóközpont és Állatpark, az Anna-liget, a Mini Magyarország. Békésszentandrás híres kézművességéről is.

Békésszentandráson található Magyarország egyik legrégebbi szőnyegszövő műhelye, melynek termékei a világ minden táján ismertek és elismertek. Több mint fél évszázada szőnek és csomóznak itt a helybeli lányok és asszonyok gyapjúszőnyegeket, többségében iparművész által tervezetteket, de nem elhanyagolható arányban tradicionális minták alapján is. Békésszentandrási szőnyeg díszíti a magyar Parlamentet, a washingtoni Fehér Házat, a windsori kastélyt és számos nagykövetséget is. Az itt élő népi iparművészek és népi mesterek kezei közül egytől egyig csodák kerülnek ki, legyen szó bőrből készült sallangról, a paraszti témákat megelevenítő fafaragásokról, faszobrokról, csipkékről vagy mézeskalácsokról. No de ennyi élmény után, ennyi szépség láttán, nem csoda, ha megéhezik az ember. Ismerkedjünk hát meg a békésszentandrási ízekkel! A legfinomabb falatokat nagy népünnepélyeken ízlelhetjük meg, legyen szó valamilyen környékbeli gasztrofesztiválról vagy helybeli lakodalomról. Ez utóbbira lelkesen sütik az asszonyok a rostélyos kalácsot, a perecet, főzik az illatozó húslevest. Mivel az itteniek évszázadok óta állattenyésztéssel foglalkoztak, ezért a legtöbb fogásból nem hiányozhat a hús vagy a zsír. Azonban a 19. század végén bolgár növénykertészek telepedtek meg a környéken, akik révén a finom fogások gazdagodtak friss paprikával, paradicsommal, káposztafélékkel. Régi recept, de ma is szívesen főzik a helybéliek a szentandrási öregtarhonyát, melynek hagyománya arra vezethető vissza, hogy a férfiemberek gyakran vállaltak kubikosmunkát akár messze földön is. Oda nemcsak a kubikostalicskát, hanem a kisbográcsot is magukkal vitték, na meg a helyben termesztett és jól eltartható burgonyát, hagymát, valamint az édesanyjuk, feleségük által gyúrt és reszelt, megszárított tarhonyát is, amiből aztán hamar finom és tápláló étket tudtak maguknak főzni.

Ha pedig a finom ételekhez igazi békésszentandrási kézműves sört szeretnénk kortyolgatni, csak fel kell keresnünk a 2011-ben az Év Sörfőzdéje címet elnyerő Szent András Sörfőzdét. A sörfőzde első söre 1993. április 16-án készült el, és azóta sincsen megállás, csak töretlen fejlődés. A kisüzemben félig automatizált módon készül a sör, ami azt jelenti, hogy bár sok helyen gépek segítik a termelést, de a sörfőző mester szakmai tudása és odafigyelése ma is annyira fontos, mint akár 3000 évvel ezelőtt, a sörfőzés hajnalán. Több szempontból is úttörőnek számít a Szent András Sörfőzde. Egyrészt ők voltak az elsők, akik Magyarországon gyümölcsös söröket készítettek, így nyitni tudtak egy új célcsoport, a hölgyek felé. Azonban filozófiájuknak megfelelően a sörhöz adott gyümölcsök csakis olyan fajták lehetnek, amelyek Magyarországon megteremnek, sőt maga a sörhöz adott gyümölcssűrítmény is helyi kézműves termék. A másik „elsőség” pedig az, hogy a Szent András Sörfőzde volt az első, amelynek sörét nemzetközileg is értékelték (ez volt a Black Rose), sőt Csehország legrangosabb sörversenyén Meggyes sörük bronzérmet is nyert. Az élmények koncentráltan jelentkeznek, ha Békésszentandrásra valaki éppen a Sport- és Vitaminnapok idején érkezik. A hagyományosan megrendezett fesztivál évről évre egyre színesebb programjai a táplálkozásra való odafigyelés, a rendszeres testmozgás és lelki harmónia fontosságára hívják fel a figyelmet. Az elismert szakemberek előadásaiból hasznos információkhoz juthatunk, „versenyeken” mérhetjük össze erőnlétünket, gyorsaságunkat és megismerkedhetünk új mozgásformákkal, sportágakkal. A legújabb turisztikai fejlesztéseknek köszönhetően az idelátogatók a programokat már fedett nézőtéren, új hang- és fénytechnikával élvezhetik.

Kiadvány letöltése

(letöltéshez kattintson a borítóra)